Granit – skała magmowa, powstała w momencie stygnięcia lawy w temperaturze wynoszącej aż 1400 stopni Celsjusza! Trudno się dziwić, że granit należy do jednych z najtrwalszych kamieni dostępnych na rynku. Zależy ci, aby twój blat kuchenny był wytrzymały i efektowny? Postaw na granit!
Granitowy blat kuchenny – wady i zalety
Niewątpliwą zaletą granitowego blatu kuchennego jest jego estetyczny wygląd. Eleganckie wykończenie zestawione z szeroką gamą dostępnych na rynku kolorów daje możliwości do zastosowania naprawdę ciekawych rozwiązań. Szary, beżowy, czarny, a może różowy lub błękitny? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby twój blat wyglądał unikatowo!
Granitowy blat kuchenny z łatwością dopasujesz do każdej kuchni, niezależnie od stylu, w jakim ta jest utrzymana. Twoje wnętrza należą do klasycznych? A może jesteś zwolennikiem nowoczesnych aranżacji? W każdym wypadku blat z granitu sprawdzi się idealnie.
Prócz niekwestionowanych zalet wizualnych, granitowy blat kuchenny jest odporny na wilgoć, wysokie temperatury oraz zarysowania i ścieranie. Bez problemu możesz położyć na nim gorący garnek czy kroić nożem na jego powierzchni. Łatwo również utrzymać blat w czystości. Granitowy blat kuchenny nagrzewa się powoli, dzięki czemu można wykorzystać go zarówno przy piekarnikach, jak i przy kuchenkach gazowych. Jeśli blat zostanie mechanicznie uszkodzony, bezproblemowo zamaskujesz wadę za pomocą kamienia szlifierskiego!
Granitowe blaty kuchenne należą do ciężkich, dlatego ich montaż najlepiej powierzyć fachowom. Dobrze, by był on przeprowadzany przez minimum dwie osoby. Należy pamiętać, że opisywane blaty – mimo odporności na wilgoć – warto regularnie impregnować. Są one raczej chłodne w dotyku, a cenowo należą do blatów z wyższej półki. Do wad granitowych blatów kuchennych możemy zaliczyć konieczność profesjonalnej naprawy dużych uszkodzeń. Jeśli twój granitowy blat kuchenny pęknie, trzeba będzie oddać go do zakładu kamieniarskiego, a wcześniej zdemontować.
Granitowy blat kuchenny – jak dbać?
Impregnuj swój granitowy blat kuchenny raz do roku. Zapewnij mu warstwę ochronną, a zapobiegniesz powstawaniu plam, które mogą być bardzo trudne do usunięcia w przyszłości. Przed przystąpieniem do impregnacji dokładnie wyczyść powierzchnię blatu. Kolejnym krokiem będzie równomierne nałożenie środka do impregnacji przy pomocy ściereczki czy pędzelka, a ostatnim – staranne wypolerowanie blatu na sucho.
Dzięki impregnacji granitowy blat kuchenny posłuży ci przez całe lata. By tak się stało, warto stosować się także do kilku podstawowych wskazówek dotyczących standardowego dbania o swój blat. Pierwszą z nich jest unikanie powstawania plam – rozlane płyny mogą wejść w interakcję z kamieniem, pozostawiając osad. Właściwe będzie także niestawianie ciężkich, gorących przedmiotów na granitowym blacie kuchennym – może to doprowadzić do zarysowań, uszkodzeń, a nawet pęknięć. Gorący garnek postawiony na blacie, który przed momentem został umyty płynem do naczyń, może przyczynić się do trwałego odbarwienia kamienia. Zalecane jest stosowanie właściwych środków czystości. Odpowiednie będzie zrezygnowanie z wybielaczy, rozpuszczalników czy środków zawierających w sobie sodę oczyszczoną lub kwas solny, cytrynowy i octowy – mogą one doprowadzić do matowienia lub odbarwienia kamienia. Właściwie dobrane preparaty ochronią twój granitowy blat kuchenny i podkreślą jego naturalną, głęboką barwę. Podczas czyszczenia pamiętaj o wodzie i ściereczce z mikrofibry, to twoi sprzymierzeńcy!
Granitowy blat kuchenny – cena
Cena granitowego blatu kuchennego uzależniona jest od kilku istotnych parametrów. By poprawnie wycenić granitowy blat kuchenny, należy zwrócić uwagę na wybrany rodzaj kamienia, jego wymiary, ilość, wielkość i kształt otworów oraz rodzaj obróbki. Ważne będzie też zdecydowanie o rodzaju otworu płyty grzewczej oraz o otworach pod zlewozmywak.
Granitowy blat kuchenny – jak zamontować?
Jeśli zdecydujesz się na samodzielne zamontowanie blatu, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze: przed montażem dokładnie zmierz miejsce, w którym umieścisz blat, aby upewnić się, że ten będzie właściwie dopasowany, a następnie posprzątaj stanowisko, w którym przystąpisz do montażu i przenieś blat przy pomocy dodatkowych osób. Granitowe blaty kuchenne należą do bardzo ciężkich, zatem ich samodzielny transport e nie będzie możliwy. Blat granitowy kładź tylko na zabezpieczonym miejscu, inaczej może dojść do jego uszczerbku! Pamiętaj, że otwory na zlewozmywak czy płytę to jego słabe punkty. Przed położeniem granitowego blatu kuchennego koniecznie wypoziomuj meble kuchenne, a blat ułóż tak, aby jego ostatni element łatwo było później zamontować. Dzięki dużej ciężkości granitowego blatu kuchennego, klej stosowany do montażu jest praktycznie zbędny. Ewentualnie można go użyć w miejscach, gdzie blat jest stosunkowo lekki. Ważne, by nałożyć klej dopiero po ułożeniu granitu. Założony blat wykończysz dzięki zaklejeniu łączeń silikonem w kolorze kamienia. Całość wyrównaj szpachelką do silikonu i akrylu. Jeśli obawiasz się, że samodzielne zamontowanie blatu będzie za trudne – zostaw temat fachowcom!