Schody Mario&Pablo
Jesteś tutaj:

Schody Mario&Pablo

Mario&Pablo wykonuje również zabudowy schodów z kamieni naturalnych w postaci wykonanych m.in. stopni, podstopnic czy cokołów. Schody to ważny element wyposażenia każdego domu, ponieważ w dużym stopniu wpływają na jego charakter oraz na to, jak będą się w nim czuli wszyscy domownicy. Schody muszą być wygodne zarówno dla osób starszych, jak i dzieci. Kamień to doskonały materiał na wykończenie schodów, a dzięki temu będą one nie tylko trwałe, ale również będą miały ciekawy wygląd i oczywiście wytrzymają długie lata.

Zapraszamy do naszego salonu i sklepu przy ul. Zakopiańskiej 56 w Krakowie gdzie znajdą Państwo szeroką ofertę blatów schodów.

Schody wewnętrzne i zewnętrzne

W ofercie Mario and Pablo dostępne są schody zewnętrzne, które wykonywane są przeważnie z naturalnego granitu w wersji o powierzchni:

 • płomieniowanej,
 • piaskowej.

Natomiast schody wewnętrzne mogą być zrobione z dowolnego kamienia, takiego jak:

 • granit,
 • marmur,
 • aglomarmur,
 • konglomerat kwarcytowy.

Najczęściej schody te wykonywane są w polerze.

Powierzchnia schodów

Schody zewnętrzne mogą być o powierzchni płomieniowanej albo piaskowej. Powierzchnia płomieniowana jest rodzajem powierzchni antypoślizgowej kamienia. Dzięki temu, że jego powierzchnia podgrzewana jest mieszanką gazu i tlenu, to powoduje takie celowe i zamierzone odpryskiwanie. To z kolei sprawia, że otrzymuje się nierówności, które zapobiegają przed poślizgnięciem. Natomiast powierzchnia piaskowana jest również rodzajem powierzchni antypoślizgowej kamienia, ale otrzymuje się ją na drodze mechanicznego działania, np. poprzez uderzanie piasku o powierzchnię kamienia. W przypadku powierzchni polerowanej, która polecana jest przy schodach wewnętrznych, jest ona gładka, błyszcząca i odbijająca światło, ale też wzmacnia kolor kamienia i nadaje mu błyszczącą powierzchnię.

Dlaczego warto zrobić schody z kamienia?

Ostatnio schody z kamienia stały się coraz bardziej popularne i idealnie wkomponowują się w pomieszczenia o klasycznym, jak i konserwatywnym wystroju. Coraz częściej wybiera się kamień, ponieważ jest on trwały, solidny i wygląda elegancko. Najważniejsze cechy takiego kamienia to:

 • jest odporny na ścieranie i długo zachowuje swój wygląd;
 • jest ognioodporny, kwasoodporny, jak i nie jest narażony na uszkodzenia mechaniczne;
 • łatwo go pielęgnować i utrzymać w czystości;
 • nie wodą.

To oznacza, że schody są dobrą inwestycją na długie lata. Schody z kamienia mogą mieć ciekawy i niepowtarzalny wygląd, ponieważ jest duży wybór rodzajów kamienia, kolorów, struktur oraz faktur. Ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie przy takich schodach oświetlenia LED punktowego albo taśmowego.

O blat granitowy należy odpowiednio dbać:

 • aby wyczyścić blat, najlepiej zastosować specjalne środki, które są do tego przeznaczone;
 • plamy i zabrudzenia lepiej usuwać jak najszybciej, ponieważ pozostawione zbyt długo mogą powodować odbarwienia;
 • lepiej nie stosować środków czyszczących, które zawierają różnego rodzaju kwasy, sodę oczyszczoną albo olejki sylikonowe, ponieważ powierzchnia zmatowieje i przestanie błyszczeć;
 • jeśli nie ma się dostępu do specjalnych środków czystości, to można blat wyczyścić przy użyciu ciepłej wody albo przy użyciu wody z dodatkiem mydła, ale potem trzeba je dokładnie wytrzeć, żeby nie zostały żadne ślady i plamy z mydła;
 • należy uważać na wybielacze, które zawierają chlorki sodu, ponieważ powodują, że dochodzi do zmian w kolorze granitu;
 • bardzo niebezpieczne dla granitu są produkty przeznaczone do czyszczenia pieców, ponieważ zawierają sodę oczyszczoną i ług potasowy, a przez to mogą trwale zniszczyć powłokę kamienia;
 • blaty granitowe nie lubią również benzyny, zmywacza do paznokci itp., gdyż mogą one trwale zniszczyć kamień.

Montaż blatu granitowego nie należy do najłatwiejszych i jest trochę bardziej skomplikowany niż blatu drewnianego. Taki blat jest wykonywany po indywidualnych wymiarach u klienta albo po dostarczeniu odpowiedniego rysunku czy bardzo dokładnych wymiarów. Niestety nie jest tutaj możliwe wykonanie dowolnego kształtu blatu z granitu, np. zbyt cienkie ścianki blatu mogą pęknąć. Podczas projektowania takiego blatu, należy wziąć pod uwagę wszystkie elementy wyposażenia kuchni. Trzeba również wziąć pod uwagę, że takie blaty są ciężkie i szafki muszą je utrzymać. W związku z tym najlepiej, żeby blat zamontowali wykwalifikowani pracownicy, którzy posiadają do tego odpowiedni sprzęt.

Łączenia blatów robione są w prostych i gładkich miejscach na styku dwóch elementów. Podczas ich montażu wzdłuż styku aplikowana jest mała ilość silikonu. Płyt granitowych nie da się połączyć bezspoinowo, ale można zastosować odpowiednią fugę, która bardzo ładnie zamaskuje powstałe łączenia. To, czy łączenia będą widoczne, zależy od koloru, tekstury i ziarnistości granitu. Możliwe jest wykonanie łączenia:

 • na płycie grzejnej na listewkach lub na środku,
 • prostego,
 • z zacięciem 45°,
 • w kształcie „L”.

Aby dowiedzieć się, ile będzie kosztował blat kuchenny z granitu, należy podać:

 • rodzaj kamienia;
 • wymiary;
 • rodzaj obróbki;
 • ilość, wielkość i kształt otworów;
 • rodzaj otworu pod zlewozmywak, czy będzie nakładany, równy z blatem lub podwieszany;
 • rodzaj otworu płyty grzewczej, czy będzie nakładany, a może równy z blatem.

Czy blat granitowy wymaga impregnacji?

Blat granitowy, aby mógł służyć przez długie lata i zachował swój ładny wygląd, powinien być regularnie impregnowany. Jeśli się tego nie zrobi, to blat może zmienić swój odcień ze względu na reakcje z kwaśnymi lub oleistymi substancjami.

Jak sprawdzić, czy blat wymaga impregnacji?

Takim łatwym sposobem sprawdzenia, czy blat trzeba zaimpregnować, jest pozostawienie na blacie na około pięć minut mokrego ręcznika. Jeśli po podniesieniu na blacie będzie ciemna plama, to oznacza, że kamień zaczął absorbować i trzeba go zaimpregnować.

Czy można uszkodzić blat z granitu?

Granit jest twardy, ale może zostać uszkodzony przez mocne uderzenie. Może się również ukruszyć w wyniku uderzenia twardym i ostrym przedmiotem.

Czy granit może pęknąć?

Podczas normalnego użytkowania granit nie pęknie. Jednak najbardziej narażony jest na pęknięcie podczas transportu i montażu.

Czy można kroić nożem po granitowym blacie?

Oczywiście można po nim kroić, ale mogą się zniszczyć noże. Dzieje się tak, ponieważ granit jest twardszy niż ostrze noża i w związku z tym nóż ten może się bardzo szybko stępić. Dlatego najlepiej do krojenia używać drewnianej albo plastikowej deski.

Czy na blacie granitowym można postawić gorący garnek?

Można postawić na granicie gorący garnek. Jest to możliwe dzięki temu, ponieważ granit jest formowany pod działaniem wysokich temperatur i ciśnienia właśnie pod skorupą ziemi.

Czy kupiony przeze mnie granit będzie taki sam jak na próbce?

Próbki, które można zobaczyć na stronie internetowej są zeskanowanymi zdjęciami cyfrowymi. W związku z tym odcienie mogą się troszkę różnić. Granit jest kamieniem naturalnym, który występuje w wielu kolorach, wzorach, strukturach oraz odcieniach, co jest ważnym elementem jego naturalnego piękna.

Dlaczego warto wybrać Mario&Pablo?

Doświadczenie i niezbędna wiedza

Profesjonalizm wykonania

Wysoka jakość wykonania

Interesuje Cię oferta naszej firmy? Nie znalazłeś odpowiedzi na Twoje pytania na naszej stronie? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami od poniedziałku do soboty.

Mario&Pablo

ul. Zakopiańska 56

30-418 Kraków

609 606 230 (Salon sprzedaży)

609 606 374 (Przedstawiciel handlowy)

salon@mariopablo.com.pl

Godziny otwarcia:

Pon-pt: 10:00 – 18:00

Sobota: 10:00 – 14:00

  Administratorem Państwa danych osobowych jest Mario and Pablo z siedzibą w Krakowie, ul. Zakopiańska 56, 30-418 Kraków.

  Przetwarzamy Państwa dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu kontaktowym. Podstawa przetwarzania danych to realizacja prawnie uzasadnionych interesów administratora w postaci komunikacji z użytkownikami strony. Państwa dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.

  Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na zadane pytanie. Mają Państwo prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawa do: wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie Polityki Prywatności.