Blaty kuchenne granitowe Mario&Pablo
Jesteś tutaj:

Blaty granitowe Mario&Pablo

Blaty granitowe to bardzo dobre rozwiązanie dla każdej kuchni. Blat jest jednym z najważniejszych elementów jej wyposażenia, jednak musi on mieć nie tylko walory estetyczne, ale również być funkcjonalny i trwały. Granit to bardzo dobry i trwały materiał, który od dawna jest wykorzystywany w budownictwie. Granitowy blat to najlepsza inwestycja na wiele lat. Sprawia, że wnętrze wygląda ekskluzywnie.

Zapraszamy do naszego salonu i sklepu przy ul. Zakopiańskiej 56 w Krakowie gdzie znajdą Państwo szeroką ofertę blatów granitowych.

Czym charakteryzują się blaty granitowe?

Granit to skała magmowa, w której składzie znajduje się kwarc, biotyt, plagioklaz oraz ortoklaz. Może mieć różne kolory, od szarej przez białą, różową, czerwoną i zielona, aż do czarnej. Dlatego też doskonale nadaje się na blaty kuchenne, ale powinien zostać odpowiednio zaimpregnowany, ponieważ bez tego może reagować zmianą odcienia na kwaśne lub oleiste substancje. Pod względem wizualnym blat ten wygląda solidnie i elegancko i sprawia, że kuchnia wydaje się bardziej luksusowa.

Ze względu na swoje właściwości znalazł szerokie zastosowanie zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Idealnie nadaje się nie tylko na blaty kuchenne, ale również na blaty łazienkowe, parapety zewnętrzne i wewnętrzne oraz na schody. Poza tym znalazł również inne zastosowanie w budownictwie.

Najważniejsze zalety blatów granitowych to:

 • odporność na wilgoć,
 • łatwość w utrzymaniu czystości,
 • jest trwały,
 • utrudnia rozwój bakterii,
 • jest wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne,
 • jest wytrzymały na wysokie temperatury,
 • jest ekologiczny,
 • jest odporny na ścieranie i zarysowania.

O blat granitowy należy odpowiednio dbać:

 • aby wyczyścić blat, najlepiej zastosować specjalne środki, które są do tego przeznaczone;
 • plamy i zabrudzenia lepiej usuwać jak najszybciej, ponieważ pozostawione zbyt długo mogą powodować odbarwienia;
 • lepiej nie stosować środków czyszczących, które zawierają różnego rodzaju kwasy, sodę oczyszczoną albo olejki sylikonowe, ponieważ powierzchnia zmatowieje i przestanie błyszczeć;
 • jeśli nie ma się dostępu do specjalnych środków czystości, to można blat wyczyścić przy użyciu ciepłej wody albo przy użyciu wody z dodatkiem mydła, ale potem trzeba je dokładnie wytrzeć, żeby nie zostały żadne ślady i plamy z mydła;
 • należy uważać na wybielacze, które zawierają chlorki sodu, ponieważ powodują, że dochodzi do zmian w kolorze granitu;
 • bardzo niebezpieczne dla granitu są produkty przeznaczone do czyszczenia pieców, ponieważ zawierają sodę oczyszczoną i ług potasowy, a przez to mogą trwale zniszczyć powłokę kamienia;
 • blaty granitowe nie lubią również benzyny, zmywacza do paznokci itp., gdyż mogą one trwale zniszczyć kamień.

Montaż blatu granitowego nie należy do najłatwiejszych i jest trochę bardziej skomplikowany niż blatu drewnianego. Taki blat jest wykonywany po indywidualnych wymiarach u klienta albo po dostarczeniu odpowiedniego rysunku czy bardzo dokładnych wymiarów. Niestety nie jest tutaj możliwe wykonanie dowolnego kształtu blatu z granitu, np. zbyt cienkie ścianki blatu mogą pęknąć. Podczas projektowania takiego blatu, należy wziąć pod uwagę wszystkie elementy wyposażenia kuchni. Trzeba również wziąć pod uwagę, że takie blaty są ciężkie i szafki muszą je utrzymać. W związku z tym najlepiej, żeby blat zamontowali wykwalifikowani pracownicy, którzy posiadają do tego odpowiedni sprzęt.

Łączenia blatów robione są w prostych i gładkich miejscach na styku dwóch elementów. Podczas ich montażu wzdłuż styku aplikowana jest mała ilość silikonu. Płyt granitowych nie da się połączyć bezspoinowo, ale można zastosować odpowiednią fugę, która bardzo ładnie zamaskuje powstałe łączenia. To, czy łączenia będą widoczne, zależy od koloru, tekstury i ziarnistości granitu. Możliwe jest wykonanie łączenia:

 • na płycie grzejnej na listewkach lub na środku,
 • prostego,
 • z zacięciem 45°,
 • w kształcie „L”.

Aby dowiedzieć się, ile będzie kosztował blat kuchenny z granitu, należy podać:

 • rodzaj kamienia;
 • wymiary;
 • rodzaj obróbki;
 • ilość, wielkość i kształt otworów;
 • rodzaj otworu pod zlewozmywak, czy będzie nakładany, równy z blatem lub podwieszany;
 • rodzaj otworu płyty grzewczej, czy będzie nakładany, a może równy z blatem.

Czy blat granitowy wymaga impregnacji?

Blat granitowy, aby mógł służyć przez długie lata i zachował swój ładny wygląd, powinien być regularnie impregnowany. Jeśli się tego nie zrobi, to blat może zmienić swój odcień ze względu na reakcje z kwaśnymi lub oleistymi substancjami.

Jak sprawdzić, czy blat wymaga impregnacji?

Takim łatwym sposobem sprawdzenia, czy blat trzeba zaimpregnować, jest pozostawienie na blacie na około pięć minut mokrego ręcznika. Jeśli po podniesieniu na blacie będzie ciemna plama, to oznacza, że kamień zaczął absorbować i trzeba go zaimpregnować.

Czy można uszkodzić blat z granitu?

Granit jest twardy, ale może zostać uszkodzony przez mocne uderzenie. Może się również ukruszyć w wyniku uderzenia twardym i ostrym przedmiotem.

Czy granit może pęknąć?

Podczas normalnego użytkowania granit nie pęknie. Jednak najbardziej narażony jest na pęknięcie podczas transportu i montażu.

Czy można kroić nożem po granitowym blacie?

Oczywiście można po nim kroić, ale mogą się zniszczyć noże. Dzieje się tak, ponieważ granit jest twardszy niż ostrze noża i w związku z tym nóż ten może się bardzo szybko stępić. Dlatego najlepiej do krojenia używać drewnianej albo plastikowej deski.

Czy na blacie granitowym można postawić gorący garnek?

Można postawić na granicie gorący garnek. Jest to możliwe dzięki temu, ponieważ granit jest formowany pod działaniem wysokich temperatur i ciśnienia właśnie pod skorupą ziemi.

Czy kupiony przeze mnie granit będzie taki sam jak na próbce?

Próbki, które można zobaczyć na stronie internetowej są zeskanowanymi zdjęciami cyfrowymi. W związku z tym odcienie mogą się troszkę różnić. Granit jest kamieniem naturalnym, który występuje w wielu kolorach, wzorach, strukturach oraz odcieniach, co jest ważnym elementem jego naturalnego piękna.

Dlaczego warto wybrać Mario&Pablo?

Doświadczenie i niezbędna wiedza

Profesjonalizm wykonania

Wysoka jakość wykonania

Interesuje Cię oferta naszej firmy? Nie znalazłeś odpowiedzi na Twoje pytania na naszej stronie? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami od poniedziałku do soboty.

Mario&Pablo

ul. Zakopiańska 56

30-418 Kraków

609 606 230 (Salon sprzedaży)

609 606 374 (Przedstawiciel handlowy)

salon@mariopablo.com.pl

Godziny otwarcia:

Pon-pt: 10:00 – 18:00

Sobota: 10:00 – 14:00

Administratorem Państwa danych osobowych jest Mario and Pablo z siedzibą w Krakowie, ul. Zakopiańska 56, 30-418 Kraków.

Przetwarzamy Państwa dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu kontaktowym. Podstawa przetwarzania danych to realizacja prawnie uzasadnionych interesów administratora w postaci komunikacji z użytkownikami strony. Państwa dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.

Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na zadane pytanie. Mają Państwo prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawa do: wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie Polityki Prywatności.